INSTALLATION STATUS: Welcome to the 13th Sustainment Command (Expeditionary)(Provisional) web presence. For post information please call: 254-287-1110. If you notice any Suspicious Activity report it to: 254-288-COPS.

Welcome to the 13th Sustainment Command (Expeditionary) web presence. For post information please call: 254-287-1110. If you notice any Suspicious Activity report it to: 254-288-COPS.

13th SC(E) Command Team

 

Brigadier General Clark W. LeMasters, Jr.
Commander, 13th Sustainment Command (Expeditionary)

 

Brigadier General Clark W. LeMasters, Jr.

Brigadier General Clark W. LeMasters, Jr. arrived in March 2012 to become the 22nd Commanding General of the 13th Sustainment Command (Expeditionary).

 

Brig. Gen. LeMasters previous assignments include: Chief of Ordnance and Commandant of the U.S. Army Ordnance School July 2010-March 2012; Executive Officer for the Army G-4 July 2009-July 2010; Director, Distribution Management Center, Army Sustainment Command July 2007- July 2009; Student, Army War College, Chief, Logistics Readiness Center, J4-Operations, USCENTCOM August 2004-June 2006, Commander, 123rd Main Support Battalion, 1st Armored Division June 2002-August 2004; Executive Officer, 1st Armored Division Support Command May 2000-June 2002; Executive Officer, 703rd Main Support Battalion, 3rd Infantry Division April 1999-May 2000; Materiel Officer, 3rd Infantry Division MMC May 1998-April 1999; Support Operations Officer, 703rd MSB June 1997-May 1998. Brig. Gen. LeMasters was previously assigned to Fort Lee, Virginia from December 1994-July 1996 as a Staff Officer in the Force Development Directorate, US Army CASCOM.

 

Brig. Gen. LeMasters was commissioned as a 2nd Lt. in 1982 from the ROTC program at Marion Military Institute, Marion, Alabama. Following his graduation from Marion, he served as a Platoon Leader in the 1-115th Infantry Battalion, MDARNG, until he completed his Bachelor degree in Chemistry at Frostburg State University, Frostburg, Maryland. LeMasters was assessed to active duty in September 1984 as an Ordnance Officer. He also holds Masters Degrees from the Florida Institute of Technology and the Army War College. His military education includes the Ordnance Officer Basic and Advanced Courses, the Army Command and General Staff College, and the Army War College. During his career, he has served overseas in Germany, Iraq, Qatar, and Afghanistan.

 

Brig. Gen. LeMasters awards and decorations include the Legion of Merit (with 3 Oak Leaf Clusters), Bronze Star Medal (with Oak Leaf Cluster); the Defense Meritorious Service Medal; the Meritorious Service Medal (with 4 Oak Leaf Clusters); the Army Commendation Medal; the Army Achievement Medal (with Oak Leaf Cluster); Army Staff Badge and the Parachutist Badge.

 

Brig. Gen. LeMasters is married and they have two children.

 

Command Sergeant Major Terry D. Burton,
Command Sergeant Major 13th Sustainment Command (Expeditionary)


CSM Terry D. Burton

Command Sergeant Major Terry D. Burton assumed responsibilities on 10 January 2014 as the 19th Command Sergeant Major of the 13th Support Command (Expeditionary).


Command Sergeant Major Burton's positions and assignments include: Command Sergeant Major, 404th Army Field Support Brigade (AFSB) September 2012-January 2014; Command Sergeant Major, 172ND Support Battalion (Legacy) June 2010-June 2012; Battle Staff Facilitator, United States Army Sergeants Major Academy May 2008-Febraury 2010; Operation Sergeant, 129th Combat Sustainment Support Battalion (AASLT) February 2007- August 2007; First Sergeant, 227th General Supply Company (AASLT) May 2004-June 2006; Detachment Sergeant, 5th Special Forces Group (ABN) February 2002-May 2003; Senior Maintenance Supervisor, 561st Combat Support Battalion (AASLT) November 2003-May 2004; Senior Drill Sergeant, 1-61st Infantry Battalion May 1999-January 2001. Command Sergeant Major Burton's other assignments and overseas tours include: 2nd Infantry Division, Forward Support Battalion January 2001-February 2002; 32nd Medical Battalion (ABN) May 1994-March 1997; 5/502nd Infantry Battalion May 1990-May 1994; Korea, Germany, Jordan, Iraq, and Afghanistan.


Command Sergeant Major Burton's military and civilian education includes: All Levels of the Noncommissioned Officers Education System culminating with the United States Army Sergeants Major Academy (Class #58), Command Sergeants Major Legal Course, Force Management Course, Joint Logistics Course, Army Sustainment Pre-Command Course, Brigade and Battalion Pre-Command Course, Battle Staff Course, First Sergeant Course, Drill Sergeant School, Jumpmaster School, Airborne School, and Air Assault School. He is a Certified Advanced Instructor, Certified Demonstrated Senior Logisticians, and holds a Bachelor Degree in Science from Excelsior College.


Command Sergeant Major Burton's awards and decorations includes: Legion of Merit; Bronze Star Medal (W/OLC), Meritorious Service Medal (4/OLC), Army Commendation Medal (2/OLC), Joint Army Achievement Medal, Army Achievement Medal (S/OLC), Army Good Conduct Medal (8th Award), National Defense Service Medal (W/BS), Afghanistan Campaign Medal (W/BS), Iraq Campaign Medal (3/BS), Global War on Terrorism Expeditionary Medal, Global War on Terrorism Service Medal, Korean Defense Service Medal, North Atlantic Treaty Organization (ISAF), Military Outstanding Army Volunteer Service Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Army of Occupational Medal, NCOES Ribbon (4th Numeral), Humanitarian Service Medal, Oversea Ribbon (5th Numeral), Army Service Ribbon, Army Superior Unit Award (W/OLC), Army Presidential Unit Citation, Army Meritorious Unit Citation, (2/OLC). His badges include the Air Assault Badge, Master Jump Wings, Singapore Jump Wings, British Jump Wings, German Schutzenschner, the German Occupational Badge, Driver/Mechanic (W/4 Clasps), the Drill Sergeant Identification Badge and the 172nd Infantry Brigade (Legacy) Plank Holder Medallion. He is an Ordnance Order of Samuel Sharpe (Ordnance Corps) and Order of Saint Martin (Quartermaster Corps) honorary member.